Profilaktyka

Profilaktyka

Kondycja jamy ustnej ma kluczowe, lecz niestety często nieuświadomione lub pomijane znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Zły stan zębów lub/i dziąseł może mieć istotny wpływ na powstanie chorób ogólnoustrojowych i to często niezależnie od innych czynników ryzyka. Może również przyspieszać powstanie problemów ze zdrowiem lub mieć wpływ na cięższy przebieg choroby, powikłania czy też mniejszą efektywność terapii. *

*cytat FDI (Światowa Federacja Dentystyczna)

Próchnica zębów i zapalenie dziąseł to dwa najbardziej rozpowszechnione schorzenia jamy ustnej. Nazywane są też chorobami społecznym.

Próchnica zębów to proces chorobowy polegający na odwapnieniu tkanek zęba i ich gnilnym rozpadzie. Tak powstaje ubytek próchnicowy. Próchnica nękała ludzkość od zarania dziejów. Archeolodzy już w szczątkach praczłowieka znaleźli ślady tej choroby. Potem było tylko gorzej. Dziś występowanie próchnicy sięga 100%. Niewątpliwie jej nasilenie związane jest z odżywianiem. Wprowadzenie na skalę przemysłową cukru i drobno mielonej mąki, zwielokrotniło ogromnie ten proces

Nieleczony ubytek próchnicowy jest punktem wyjścia dla chorób miazgi, chorób ozębnej i kości szczękowych, by w dalszym etapie stać się pierwotnym ogniskiem zakażenia dla całego organizmu. Ważne jest uświadomienie sobie, iż bakterie i ich toksyny roznoszone są przez krew i limfę po całym organizmie. Stąd jasne jest, że mogą wywołać stany zapalne w odległych organach.

Często odwlekamy leczenie, bo nie boli, więc po co? Niestety, nie musi boleć…..kiedy zaczyna boleć, zwykle mamy do czynienia już z zaawansowanymi stanami, leczenie staje się droższe, dłuższe, a w zaawansowanych przypadkach mało przewidywalne.

Choroby przyzębia

Są to stany chorobowe tkanek dziąsła, ozębnej, okostnej, kości wyrostka zębodołowego oraz cementu korzeniowego.

Nasz organizm to system naczyń połączonych. Wiemy dziś, że patogeny zapalenia przyzębia sprzyjają powstawaniu i szybszemu rozwojowi miażdżycy. Pacjenci z zapaleniem przyzębia mają wyższy poziom cytokin i mediatorów stanu zapalnego, które są związane z większą częstością występowania chorób sercowo-naczyniowych. Choroby przyzębia podnoszą ciśnienie krwi. Wyleczenie chorób przyzębia może obniżyć ciśnienie tętnicze. Istnieje udowodniony związek pomiędzy utratą zębów a podwyższonym ryzykiem zawału serca.

Choroby przyzębia i utrata zębów są częstym powikłaniem cukrzycy. Jest to spowodowane tym, że przy cukrzycy dochodzi do upośledzenia odpowiedzi odpornościowej, zmian mikronaczyniowych oraz do zaburzeń w procesie gojenia.

Praktycznie każdy diabetyk ma chorobę przyzębia. Zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia może wpływać na poziom cukru we krwi. Wyleczenie chorób przyzębia pozwala na skuteczniejsze leczenie chorego na cukrzycę. Rezultat jest taki jak po włączeniu leku przeciwcukrzycowego.

Występowanie choroby przyzębia koreluje z uszkodzeniem nerek i ich niewydolnością. Prawidłowa praca nerek ma wpływ na ilość i jakość śliny, tak więc mający problemy z nerkami produkują jej mniej, a to odbija się̨ negatywnie na kondycji zębów, prowadząc do próchnicy. Działa to również w drugą stronę, gdy zdrowe osoby dopuszczą do powstania dużych ognisk próchnicy, wówczas, bakterie dostają się do krwiobiegu i mogą zaatakować nerki.