Pacjent
W centrum uwagi.
W centrum uwagi.
Dokładamy wszelkich starań, by spełnić Państwa oczekiwania.
Pierwsza wizyta, o ile nie jest to wizyta interwencyjna, to wizyta higienizacyjna.
Liczba ubytków do wypełnienia jest ogromna i przekracza możliwości wykonawcze lekarzy dentystów, stąd profilaktyka staje się ogromnie ważna. Jest ona tania i prosta. Staranne i regularne oczyszczanie zębów jest najlepszym sposobem przeciwdziałania odkładaniu się kamienia nazębnego. Szczoteczka, pasta oraz odpowiednia metoda szczotkowania to podstawa. Oczywiście świadomość i motywacja mają tu ogromne znaczenie, ale wszystko to stanowi około 60% sukcesu. Szczotkując zęby nie jesteśmy w stanie doczyścić wszystkich powierzchni zęba, stąd ogromne znaczenie mają kontrolne wizyty higienizacyjne. Lekarz lub higienistka stomatologiczna usuwa kamień nazębny skalarem ultradźwiękowym. Są to urządzenia emitujące ultradźwięki, dzięki czemu złogi usuwane są sprawnie i z mniejszym wysiłkiem. Nie stosujemy ich do usuwania osadów i przebarwień- do tego służą piaskarki. Są to urządzenia wykorzystujące technikę” air-polishing”. Osad usuwany jest za pomocą mieszaniny proszku, wody i powietrza. Bardzo szybko pozbywamy się nim nalotów, przebarwień i biofilmu. Powierzchnie styczne po usunięciu złogów wygładzamy pilniczkami lub paseczkami ściernymi oraz małymi szczotkami i gumkami, z użyciem odpowiedniej pasty, najczęściej z fluorem. Jeśli jest taka potrzeba korygujemy też wadliwe wypełnienia przydziąsłowe i styczne. Warto też tu wspomnieć, że regularne wizyty higienizacyjne opóźniają starzenie się tkanek przyzębia. Zabiegi te powinny być wykonywane od 2 do 4 razy do roku u dorosłych i przynajmniej raz w roku u młodzieży.
Bez przeprowadzenia zabiegu higienizacji, nie jestem w stanie wykonać prawidłowego badania diagnostycznego i wykryć ubytki próchnicowe.
W naszym gabinecie przykładamy olbrzymią wagę do instruktażu higieny jamy ustnej oraz jeśli jest to konieczne, powtarzamy go przy następnej wizycie.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie u pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne- korony, mosty, protezy całkowite i częściowe. Brak higieny skraca ich okres używalności, a zalegające osady w ich okolicy, przyczyniają się do szybkiego rozwoju próchnicy w zębach jeszcze zachowanych. Dotyczy to również wypełnień, które przy zaniedbaniach higienicznych stają się mniej wartościowe, tracą idealne przyleganie, pojawia się próchnica wtórna i szybciej wypadają.
Zaniedbania na polu higienizacji mogą prowadzić do bardzo poważnych chorób ogólnych. Ścisła zależność między złogami nazębnymi a próchnicą i zapalnymi postaciami chorób przyzębia, została już jednoznacznie udowodniona. Choroba reumatyczna, gościec przewlekły postępujący, zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego, zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń krwionośnych, zapalenie kłębków nerkowych, choroby narządu wzroku, choroby ropne skóry oraz odczyny alergiczne to tylko niektóre z nich.
Higiena jest więc kluczowa
Profilaktyka
Kondycja jamy ustnej ma kluczowe, lecz niestety często nieuświadomione lub pomijane znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Zły stan zębów lub/i dziąseł może mieć istotny wpływ na powstanie chorób ogólnoustrojowych i to często niezależnie od innych czynników ryzyka. Może również przyspieszać powstanie problemów ze zdrowiem lub mieć wpływ na cięższy przebieg choroby, powikłania czy też mniejszą efektywność terapii. *
*cytat FDI (Światowa Federacja Dentystyczna)
Próchnica zębów i zapalenie dziąseł to dwa najbardziej rozpowszechnione schorzenia jamy ustnej. Nazywane są też chorobami społecznym.
Próchnica zębów to proces chorobowy polegający na odwapnieniu tkanek zęba i ich gnilnym rozpadzie. Tak powstaje ubytek próchnicowy. Próchnica nękała ludzkość od zarania dziejów. Archeolodzy już w szczątkach praczłowieka znaleźli ślady tej choroby. Potem było tylko gorzej. Dziś występowanie próchnicy sięga 100%. Niewątpliwie jej nasilenie związane jest z odżywianiem. Wprowadzenie na skalę przemysłową cukru i drobno mielonej mąki, zwielokrotniło ogromnie ten proces
Nieleczony ubytek próchnicowy jest punktem wyjścia dla chorób miazgi, chorób ozębnej i kości szczękowych, by w dalszym etapie stać się pierwotnym ogniskiem zakażenia dla całego organizmu. Ważne jest uświadomienie sobie, iż bakterie i ich toksyny roznoszone są przez krew i limfę po całym organizmie. Stąd jasne jest, że mogą wywołać stany zapalne w odległych organach.
Często odwlekamy leczenie, bo nie boli, więc po co? Niestety, nie musi boleć…..kiedy zaczyna boleć, zwykle mamy do czynienia już z zaawansowanymi stanami, leczenie staje się droższe, dłuższe, a w zaawansowanych przypadkach mało przewidywalne.
Choroby przyzębia
Są to stany chorobowe tkanek dziąsła, ozębnej, okostnej, kości wyrostka zębodołowego oraz cementu korzeniowego.
Nasz organizm to system naczyń połączonych. Wiemy dziś, że patogeny zapalenia przyzębia sprzyjają powstawaniu i szybszemu rozwojowi miażdżycy. Pacjenci z zapaleniem przyzębia mają wyższy poziom cytokin i mediatorów stanu zapalnego, które są związane z większą częstością występowania chorób sercowo-naczyniowych. Choroby przyzębia podnoszą ciśnienie krwi. Wyleczenie chorób przyzębia może obniżyć ciśnienie tętnicze. Istnieje udowodniony związek pomiędzy utratą zębów a podwyższonym ryzykiem zawału serca.
Choroby przyzębia i utrata zębów są częstym powikłaniem cukrzycy. Jest to spowodowane tym, że przy cukrzycy dochodzi do upośledzenia odpowiedzi odpornościowej, zmian mikronaczyniowych oraz do zaburzeń w procesie gojenia.
Praktycznie każdy diabetyk ma chorobę przyzębia. Zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia może wpływać na poziom cukru we krwi. Wyleczenie chorób przyzębia pozwala na skuteczniejsze leczenie chorego na cukrzycę. Rezultat jest taki jak po włączeniu leku przeciwcukrzycowego.
Występowanie choroby przyzębia koreluje z uszkodzeniem nerek i ich niewydolnością. Prawidłowa praca nerek ma wpływ na ilość i jakość śliny, tak więc mający problemy z nerkami produkują jej mniej, a to odbija się̨ negatywnie na kondycji zębów, prowadząc do próchnicy. Działa to również w drugą stronę, gdy zdrowe osoby dopuszczą do powstania dużych ognisk próchnicy, wówczas, bakterie dostają się do krwiobiegu i mogą zaatakować nerki.
Honorujemy płatności kartami VISA, MasterCard oraz gotówką.
Jest częścią stomatologii ogólnej, ale pod wieloma względami wymaga zupełnie innych umiejętności niż stomatologia ogólna. Posiadanie umiejętności artystycznych lekarza dentysty wraz z wizją projektowanego uśmiechu dla danego pacjenta to podstawa. Obecnie dysponujemy wieloma metodami dającymi nam możliwość idealnego doboru koloru i kształtu zębów, możemy zupełnie przeorganizować uśmiech i zaprojektować go na nowo, oczywiście po szczegółowej analizie czynników stomatologicznych. Gdy poznamy wszystkie niezbędne dane, możemy zaprezentować pacjentowi możliwe opcje terapeutyczne.
Stomatologia estetyczna to również wybielanie zębów. Jest to rozwiązanie minimalnie inwazyjne, pozwalające leczyć przebarwienia zębów bez naruszania ich biologii. Wybielanie jest to proces chemiczny, polegający na utlenianiu związków organicznych, czyli barwników i pigmentów. Źródłem barwników w diecie człowieka jest czekolada, kawa, herbata, sosy curry, sosy pomidorowe, czerwone wino i wiele innych.
Naszą metodą wybielania zębów jest nocne wybielanie nakładkowe w skrócie (NWN). Jest to metoda bezpieczna i skuteczna, potwierdzona licznymi badaniami naukowymi. W tej metodzie pacjent aplikuje sobie żel wybielający do indywidualnej nakładki, którą zakłada na noc. Osiągnięcie zadawalającego rezultatu zajmuje od 3-6 tygodni. Według najnowszych doniesień naukowych, trwałość koloru może sięgnąć okresu 4 lat.
Inlay, onlay
Są to wypełnienia kompozytowe lub porcelanowe wykonywane z udziałem pracowni technicznej. Wykorzystujemy je, gdy zasięg zniszczenia zęba jest tak duży, że zwykłe wypełnienie może ulec wyłamaniu wraz z zębem. Ich niewątpliwą zaletą jest też idealne wpasowanie do zgryzu, gdyż tworzymy je na bazie wycisku. Jest to rozwiązanie dla pacjentów ceniących sobie wytrzymałość i estetykę.
W ostatnim czasie obserwujemy ogromne zainteresowanie licówkami. Są popularne, ponieważ są znakomitą alternatywą dla koron, w miarę szybko zmieniają uśmiech oraz niejednokrotnie znacznie poprawiają samopoczucie. Licówki nie wymagają dużej redukcji tkanek, jest to rząd około 0,2-0,4 mm. Przy zachowaniu optymalnych warunków ich trwałość to około 15 lat. Należy również pamiętać, że licówki wymagają bardzo wnikliwej analizy warunków zgryzowych, gdyż przeciążenia w zgryzie lub brak odpowiedniej ilości szkliwa, może doprowadzić do odpadania licówek lub ich pękania.